0

Kwota: 0.00


Brak produktów w koszyku.

Budowanie według standardu domu pasywnego, w optymalny sposób zmniejsza zapotrzebowanie na energię operacyjną.

Dom pasywny niezawodnie zapewnia do 90% zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie oraz do 75% całkowitego zapotrzebowania na energię pierwotną w porównaniu do naszych istniejących domów tradycyjnych. Według standardu domu pasywnego można wybudować dowolny rodzaj budynku jak: szkoła, biuro, sklep lub fabryka. Budynki pasywne w przystępny i przewidywalny sposób zapewniają najbardziej odporne, wygodne i zdrowe środowisko wewnętrzne.

Oto 10 powodów dlaczego warto zdecydować się na wybudowanie domu w standardzie pasywnym:

1. Na ratunek planecie. Aby złagodzić najgorsze skutki zmian klimatu, jesteśmy zobowiązani do zmniejszenia emisji CO2, spełniając jednocześnie wymagania globalnego rozwoju. Biorąc pod uwagę postępujące zmiany klimatyczne , zanieczyszczenie środowiska oraz wzrost cen energii powinniśmy spowolnić negatywne zjawiska klimatyczne, dlatego tak ważny jest rozwój budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego.

2. Jest to globalny standard charakterystyki energetycznej budynków. Mimo iż standard energetyczny jest jednolity dla wszystkich, droga do osiągnięcia odpowiedniego poziomu jest zróżnicowana i koniecznie musi uwzględniać lokalny klimat i optymalizację specyficzną dla danego budynku. Bez względu na to z jakich materiałów powstają lokalne budynki (drewno, mur), czy dominuje klimat, gorący, chłodny, wilgotny czy suchy, domy pasywne muszą i będą powstawać.

3. Rozwój budownictwa pasywnego jest globalną współpracą, opartą na badaniach budynków o niskim zużyciu energii od Chin po Kanadę, sformalizowaną i zdefiniowaną w badaniach naukowych Instytutu Domów Pasywnych. Jest to aktywna wymiana informacji i doświadczeń przez naukowców, inżynierów, projektantów, konstruktorów i mieszkańców, w różnych regionach i strefach klimatycznych Ziemi, co przyspiesza udaną ewolucję i wdrożenie domu pasywnego na całym świecie.

4. Jest niedrogi zarówno pod względem budowy, jak i utrzymania. Koszty budowy domu pasywnego są porównywalne do kosztów budowy domu tradycyjnego, ponieważ zakup elementów o wysokiej wydajności jest w znacznym stopniu zrównoważony przez zmniejszenie rozmiarów systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo zmniejszone zużycie energii przekłada się na znacznie niższe rachunki za energię. Sprawia to, że utrzymanie domu pasywnego jest niedrogie w perspektywie długoterminowej.

5. Tworzy najbardziej komfortowe i zdrowe środowisko wewnętrzne. Dzięki szczelności, ciągłej izolacji, wysokiej jakości oknom i innym środkom, domy pasywne często zapewniają najbardziej komfortowe, ciche i pozbawione przeciągów środowisko. Dzięki wentylacji zapewniającej dostęp przefiltrowanego, świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych i roboczych powietrze jest wolne od typowych zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do budynków, które wymagają ręcznej wentylacji, zamieszkując dom pasywny można otwierać okna w dowolnym momencie, bądź zupełnie z tego zrezygnować.

6. Jest katalizatorem dla lokalnej produkcji materiałów o wysokiej wydajności. Przemysł rozwija się, aby służyć wdrażaniu standardu domu pasywnego. Najpierw w Europie Środkowej, a teraz na całym świecie. Obecnie coraz więcej firm dostrzega potencjał tego sektora i udoskonala istniejące produkty, albo opracowuje nowe.

7. Chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi . W najzimniejsze dni, bez prądu, dom pasywny może utrzymywać bezpieczną równowagę temperatury wewnętrznej, natomiast w najgorętsze dni, jeśli dostępne jest pasywne chłodzenie przez noc, możliwe jest również utrzymanie bezpiecznych temperatur w pomieszczeniach przez dłuższy czas, bez żadnego zasilania. Ta cecha została również opisana w ostatnim raporcie grupy zadaniowej ds. Odporności budynków (BRTF).

8. Konstrukcja według standardu domu pasywnego umożliwia budowę obiektów o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB). Wytwarzanie specyficznej energii odnawialnej w budynku może być skomplikowane i kosztowne – z uwagi na wymagania przestrzenne często jest to zabronione. Przy zminimalizowanym zapotrzebowaniu budynku na energię, dzięki domom pasywnym, wymagania w zakresie odnawialnych źródeł energii stają się znacznie mniejsze, tańsze i możliwe do osiągnięcia.

9. Umożliwia bardziej elastyczną sieć energetyczną. Dzięki znacznemu zmniejszeniu szczytowego zapotrzebowania na moc i umożliwieniu korzystania z lokalnych odnawialnych źródeł energii, możliwe są nadmiary energetyczne w systemie użyteczności publicznej i bardziej niezawodny system dystrybucji energii.

10. Oszczędza energię dla przyszłych pokoleń. W przeciwieństwie do maszyn produkujących energię odnawialną lub energooszczędnych, które wymagają czynnej konserwacji i wymiany, budownictwo pasywne kładzie nacisk na takie elementy, jak izolacja, szczelność i zacienienie zewnętrzne, które pozwolą oszczędzać energię dziś, jutro i codziennie w przyszłości, bez znacznych kosztów konserwacji lub wymiany.