0

Kwota: 0.00


Brak produktów w koszyku.

Jedną z dyrektyw Unii Europejskiej jest podniesienie efektywności energetycznej budynków. W celu jej wdrożenia stosuje się innowacyjne technologie oraz energooszczędne materiały. Skutkiem prowadzonych działań jest powstawanie przyjaznego dla środowiska naturalnego i taniego w eksploatacji budownictwa energooszczędnego.

Czym jest budownictwo energooszczędne

Zgodnie z obowiązującą definicją istota budownictwa energooszczędnego polega na zastosowaniu rozwiązań technicznych umożliwiających tworzenie budynków zapewniających wysoki komfort cieplny i charakteryzujących się niskim poziomem zużycia energii cieplnej. Jednym ze sposobów obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz materiałów umożliwiających utrzymywanie szczelności konstrukcji. Nowoczesne budynki energooszczędne nie tracą energii przez ściany zewnętrzne, korzystają z ciepła światła słonecznego, a także ciepła wytworzonego przez domowników oraz urządzenia domowe. Tego rodzaju konstrukcje powinny być wyposażone w efektywny system ogrzewania oraz system wentylacji odzyskujący ciepło ze zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz. Najnowszą generacją budynków energooszczędnych są budynki pasywne, które charakteryzują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną. 

Technologie i produkty wykorzystywane w domach energooszczędnych

W budownictwie energooszczędnym konieczne jest zastosowanie technologii i materiałów, które pozwolą uniknąć strat ciepła. Uszczelnienie okien oraz krawędzi drzwi umożliwiają taśmy EPDM, które wyróżniają się odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wykonane z uzdatnionego kauczuku syntetycznego taśmy mogą być przyklejane do różnych podłoży, zapewniając znakomitą szczelność. Innym produktem powszechnie stosowanym w budownictwie energooszczędnym jest membrana dachowa. To materiał zapewniający  wiatroszczelność, wodoszczelność oraz paroprzepuszczalność. Zawilgocenie materiału termizolacyjnego powoduje obniżenie jego sprawności. Aby do tego nie dopuścić, od strony zewnętrznej umieszcza się membranę zapewniającą ochronę przeciwwilgociową. Produkt ten zapobiega przedostawaniu się wody opadowej do ocieplenia, a dodatkowo odprowadza parę wodną wytworzoną wewnątrz pomieszczeń. Nieprawidłowo wykonana paroizolacja może generować duże straty ciepła, które w skrajnych przypadkach mogą sięgać nawet 20 procent. Ze względu na rosnące ceny paliw, węgla oraz prądu budownictwo energooszczędne wydaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Z każdym rokiem coraz więcej inwestorów będzie poszukiwać rozwiązań i technologii umożliwiających stworzenie budynku, którego koszty utrzymania będą minimalne.